Čega se lik dosjetio - Ogavna piskaranja kvazi akademca iz Zenice


Prije nekoliko dana, reisul-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović, na otvorenju džamije u Gradačcu, rekao je da žali što toga dana s njim nije bio i Fadil Novalić, nekadašnji premijer Federacije BiH, porijeklom iz Gradačca i osoba s kojom reisul-ulema Kavazović njeguje prijateljske odnose već nekoliko desetljeća. Reisul-ulema nije rekao ni „a“ o presudi Fadilu Novaliću, iako značajan dio stručne javnosti smatra da to nije samo sudska presuda. 

Piše: Nazif Horozović

Važno je istaći da reisul-ulema Kavazović nije upoznao Fadila Novalića u Sarajevu, za vrijeme njegovog premijerskog mandata, niti mu Novalić nedostaje kao član bilo koje političke partije. Njihovo poznanstvo datira iz ratnog perioda, kada je trebalo braniti domovinu. Obojica su bili u istom rovu i branili ovu zemlju svim raspoloživim sredstvima. Takva prijateljstva se teško mogu raskinuti, jer se upravo u takvim okolnostima ljudi istinski upoznaju. 

Svako ima pravo da kaže šta misli o kome, pogotovo o prijatelju. Nije tačno da je reisul-ulema jednom riječju derogirao ili negirao sudsku presudu, iako ima puno pravo da misli šta želi o bilo kojoj presudi, pa i onoj Novalićevoj.

Naravno, odmah su se podigle i „kuka i motika“ kako bi osudile reisul-ulemu Kavazovića, navodno zbog miješanja u sudske odluke, iako se on ničim nije u njih upetljao. Iste te „kuke i motike“ ostale su nijeme kada su partijski jurišnici o reisul-ulemi govorili najgore moguće stvari. Nema ih! Vjerovatno je „maca pojela jezik“ ili im je tastatura blokirala.

Svako ima pravo da o svakome kaže šta želi, ali to treba činiti bez uvreda. To je postulat koji je prihvatljiv u svakom demokratskom i slobodnom društvu.

Ovih dana svjedočili smo nekoliko važnih događaja u našoj domovini. Sve su to lekcije i poruke koje pokazuju da se isplati biti dobar, poštovati i voljeti ljude, činiti dobro i izbjegavati konflikte, mržnju i netrpeljivost. Takvu je ostavštinu za sobom ostavio Halid Bešlić, a sve o tome već znate.

No, ovdje nije riječ o Halidu Bešliću, nego o Dženanu Skeliću, osobi koja sebe naziva borcem za pravdu, a koja nažalost radi u prosvjeti i uči našu djecu na Univerzitetu u Zenici. Tog sam čovjeka zapazio na OBN televiziji, gdje je učestvovao u emisijama. Mislio sam da je riječ o jednom od analitičara, koji se javljaju po zadatku gdje god zatreba i o bilo kojoj temi da treba govoriti, i do prije nekoliko dana nisam znao da je univerzitetski profesor, što me dodatno šokiralo i zbunilo.

U posljednjih nekoliko dana, ovaj čovjek pojavio se u javnosti s jednim od najogavnijih komentara koje sam primijetio na javnoj sceni. Time je želio iskazati svoju frustraciju što nije dovoljno primijećen u javnosti, pa je takvim komentarom pokušao pokazati koliko je, navodno, hrabar i otvoren, a u stvarnosti koliko je nizak i spreman na uvrede prema najuglednijem čovjeku među Bošnjacima – reisul-ulemi Husein-ef. Kavazoviću.

Očekivao je ovaj „lik“ da će se pojaviti ljudi koji će mu prijetiti smrću, sačekivati ga pred vratima i javno mu prijetiti. Ne zna, međutim, da Bošnjaci imaju pametne ljude koji na ovakve anomalije, kakav je i on sam, reaguju primjereno, pametno i mudro. Nazvati poglavara Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini najgorim mogućim izrazom nije kritika, hrabrost ni istina, već prostakluk, bezobrazluk i uvreda.

Zamislite da neko zbog neslaganja s vašim ocem kaže njemu da je „govno“. Da li biste tu osobu smatrali kritičarem? Da li je ta osoba time što vrijeđa sama sebi nacrtala metu? Naravno da jeste.

"I čega se lik dosjetio“... Nakon što je besramno izvrijeđao reisul-ulemu i dobio nekoliko vrlo kulturnih i odmjerenih reakcija, počeo je vrištati i praviti od sebe žrtvu, kao da mu neko crta metu na čelo. Molim? Kome si ti, Skeliću, interesantan? Da nisi neko ko ulazi u učionicu i predaje djeci, vjerovatno te niko ne bi ni primijetio. Nažalost, ti si prosvjetni radnik koji svojim ponašanjem truje djecu i pokazuje im pogrešan primjer.

U kojem to društvu, od Adema, a.s., do danas, neko treba ostati ravnodušan na uvrede ovakve prirode?

Pročitao sam status muftije zeničkog hafiza dr. Mevlud-ef. Dizdarevića, koji je veoma dostojanstveno, kulturno i akademski skrenuo pažnju dotičnom da ne može vrijeđati i takav narativ podvoditi pod slobodu govora. Zaista, riječ je o primjerenom i do kraja korektnom komentaru, u kojem nema ni jedne riječi koja bi pozivala na bilo kakav linč ili nezakonit odnos prema Skeliću.

Na to je univerzitetski profesor Skelić odgovorio salvom uvreda na račun muftije Dizdarevića, šaljući zabrinjavajuće poruke za jednog akademskog građanina i histerično licitirajući njegovim zvanjima. Zamislite profesora koji muftiju proziva zbog toga što je muftija Dizdarević magistrirao i doktorirao, postavljajući pitanje: „Odakle mu pare za školovanje?“

Ne mogu razumjeti da neko postavi takvo pitanje, a još je poraznije da ga postavlja osoba koja pripada akademskoj zajednici. Muftija Dizdarević je hafiz Kur’ana Časnog, što ovaj ne bi mogao postići ni da živi deset svojih života, magistrirao je i doktorirao na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu kod poznatih i priznatih intelektualaca naše zemlje, bio glavni urednik renomiranog naučnog časopisa Novi Muallim, nije bio "jedan obični gradski hodža", već 18 godina imam u jednom od najvećih džemata u BiH i jedan je od najobrazovanijih i najutjecajnijih naučnika iz oblasti islamskih nauka.

Muftija Dizdarević mu nije odgovorio, niti se upuštao u raspravu, dok je Skelić nastavio objavljivati ogavne uvrede, ponovo izazivajući vjernike i poštovaoce reisul-uleme Kavazovića da mu neprimjereno odgovore.

Po svemu sudeći, on će i dalje „piskarati“ po Facebooku, jer mu je to jedini prostor na kojem može dobiti koji „lajk“, podnositi prijave protiv onih koji izraze neslaganje s njim i zamajavati javnost tobožnjom „odbranom Bosne i Hercegovine“ od pomenutih velikana. Nažalost, ovaj čovjek, sa veoma niskim kvocijentom emocionalne i društvene inteligencije i neprimjerenim izljevima prostakluka, i dalje je profesor na fakultetu, visokorangirani član političke partije i član akademske zajednice naše zemlje.

Ako odgovorni za obrazovanje na Univerzitetu u Zenici neće pokrenuti disciplinski postupak protiv ovog čovjeka, neka to urade studenti kojima se ova osoba predstavlja kao profesor.

Primjedbe