
Taj uvijek sjajni egipatski intelektualac Amr Halid od kojeg poslušah besjedu i koju evo ovim putem dijelim sa onima koji ga ne mogu razumjeti zbog jezičkih barijera.
Kralj i visoki činovnik u njegovom kraljevstvu su stalno bili zajedno, jedan uz drugoga. Kada god bi se nešto desilo činovnik bi rekao „Vjerovatno je u tome neko dobro!“ Kada je kralj otišao u lov i prilikom ispaljivanja strijele povrijedio je prst i nakon svih mogućih pokušaja da se spasi, prst mu je amputiran. Činovnik je i na to, za kralja veoma bolno i do kraja neugodno iskustvo, rekao: „Vjerovatno je u tome neko dobro!“ Kada ga je kralj čuo rekao mu je da je bezobrazan i da je prevršio svaku mjeru i naredio da ga odvedu u zatvor, na što je činovnik sa smješkom kao i uvijek, odgovorio: „Vjerovatno je u tome neko dobro!“ Ni ta njegova reakcija nije bila jasna kralju.
Nakon nekog vremena kralj se ponovo odluči da ode u lov i tamo ga presretnu ljudožderi i prije nego li su ga prinijeli kao žrtvu primjete da mu je prst odsječen i da ga ne mogu, takvog manjkavog, prinijeti kao žrtvu i potom ga puste. Kada se vratio u svoje kraljevstvo odmah je pozvao da mu oslobode činovnika i kada se ovaj pojavio kralj mu reče: Zaista je bilo neko dobro u onome što mi se desilo s prstom i sada razumijem tvoju reakciju za prst. Da, izgubio sam prst, ali da ga nisam izgubio sada bi bio mrtav. Ali, mene zanima isto tako, u čemu je dobro to što si ti otišao u zatvor? Činovnik opet uz smješak reče: Pa vjerovatno sam trebao biti s tobom u lovu i mene bi uzeli za žrtvu. Da nisam „zaglavio“ u zatvoru sada bi bio mrtav.
Iako se radi samo o jednoj priči koja nije stvarna na najbolji mogući način oslikava prirodu života, gdje je svaki uspjeh, ustvari, uvjetovan nevoljama koje mu prethode. Često zaboravljamo ili nedovoljno razumijemo kur'anski ajet koji kaže: „Ne volite nešto, a ono može biti dobro za vas; nešto volite, a ono ispadne zlo po vas. – Allah zna, a vi ne znate.“ Kad god imate problem koji vam se prepriječi u životu, znajte da je to sigurno dobro ako pozitivno i dugoročno gledate.
Rađeno je jedno istraživanje sa uspješnim ljudima o tome šta je na njih najviše djelovalo da postanu uspješni? Njih 70 % je reklo da su imali nevjerovatne poteškoće i probleme u životu i da su ih te stvari naučile i bile motivirajući faktor u njihovom konačnom uspjehu.
Misli pozitivno, djeluj pozitivno... rezultat neće izostati!
p.s. Poslušajte ovu pjesmu i uživajte! :-)
http://www.youtube.com/watch?v=2_XyaN-IGUs
brete šejh! ti si legenda, mašaAllah!
OdgovoriIzbriši