Svjetski Bošnjački Kongres nije
ni počeo i prije nego što je i u mislima bio, njegov aktuelni predsjednik dr.
Mustafa Cerić je bio lopov, kriminalac, radikal, pedofil... i već šta nije bio
i kada je obnašao najčasniju funkciju kod Bošnjaka. I sada je još više od toga,
iako je prošlo samo nekoliko dana od kako je sjeo na funkciju predsjednika SBK-a.
I sve dok ne umre, ostat će omražen u krugovima kojima je onemogućio potpunu
manipulaciju Bošnjačkim korpusom. Kod nas Bošnjaka treba da se nešto desi i
odmah se dušebrižnici raznih vrsta i funkcija javljaju da osude ono što se već
dogodilo ili što bi se moglo dogoditi.
Ko se krije iza Bošnjaka?
Postoji nekoliko razloga zašto se
napada SBK i zašto ga neki vide veoma negativnim. Sigurno, bez konkurencije,
prvi i najvažniji razlog jeste što se mnogi ne mogu složiti da oni nisu (više)
ti koji su na čelu ili nisu (više) u tjelima tog istog kongresa. Dr. Hilmo
Neimarlija smatra da su politički predstavnici jedini koji imaju pravo
predstavljati Bošnjake. Evo vidimo kako ih predstavljaju i kako zastupaju
njihove interese, da je sinonim riječ političar u našem narodu postala riječ
lopov. Hadžem Hajdarević, SDP-ovac i književnik, osvjedočeni borac protiv
Vjeronauke i svršenik GHB-e, smatra da nešto nema legitimiteta i da dr. Cerić
to sebi sam namješta... što je sigurno privatna stvar i lična sujeta pomenutog
Bošnjačkog književnika u redovima SDP-a, koji od dr. Cerića ima i ličnu fobiju
što se može jasno zaključiti, jer mediji uvijek prvom njemu odjure kada se
pojavi dr. Cerić.
A ako ćemo o legitimitetu: Po
čemu je Senadin Lavić zaslužio da bude na čelu Preporoda??? Koje su njegove
zasluge osim što smatra da je Bošnjaštvo bitnije od islama za Bošnjake. Odakle
njemu legitimitet da predstavlja Bošnjake? Po čemu je on mjerodavan i meritoran
da govori o Kongresu? Ko je on?
Ako Muhamed Filipović, Ferid
Muhić, Ejup Ganić, Kasim Trnka, Omer Ibrahimagić, Hasan Muratović, Smail Čekić,
Lamija Hadžiosmanović, Dževad Jahić, Mehmed Akšamija, Mustafa Cerić, Hasan
Nuhanović, Muharem Štulanović, Zuhdija Adilović, Enver Imamović itd. nisu legitimna
kičma Bošnjačke akademske zajednice, ja stvarno ne znam ko je.
A to što se bune oni koji su do
sada imali najviše lične koristi od Bošnjačkog jada, oni će se i dalje buniti
zbog sebe i svojih šićara, na žalost!
Lažne optužbe i bolesni
zaključci
SBK nije osnovan da bude iznad
bilo koje državne ili postojeće Bošnjačke institucije. To što su na posljednjoj
sesiji kruga 99 neki izrekli je sramota, jer ti intelektualci nevladaju osnovnim
logičkim razmišljanjem.
Svakom učesniku i gostu na
skupštini SBK-a je uručena „torba papira“ sa statutom i osnovnim dokumentima
SBK-a. Nezamislivo je da „intelektualci“ optužuju i osuđuju SBK što nelegalno
radi, a da pri tome nisu provjerili da li je SBK uopšte pravno lice. Da su se
samo malo raspitali, dobili bi informaciju da je prije same osnivačke skupštine
SBK registrovan kao pravni subjekt. Zamislite koliko je Krug 99 „ozbiljan“ krug
intelektualaca kada npr. Hasan Balić, predsjednik
demokratskih pravnika BiH (po naslovu veoma legitiman da govori o
registraciji) kaže da SBK djeluje nelegalno sve dok se ne registruje. I nije
ga, naravno, sramota izići pred kamere i govoriti neprovjerene informacije
optužujući kongres za nelegalnost.
Druga stvar koja me „fascinira“
kod tih „intelektualaca“ jeste nevjerovatno subjektivno zaključivanje koje se
kosi sa osnovama logike. Stalni kritičar svega što ima veze sa dr. Cerićem,
Enver Kazaz kaže sljedeće: „Opasno se igraju slikom Bošnjaka u međunarodnom
kontekstu i na vrlo opasan način derogiraju demokratske tekovine u Bosni i
Hercegovini delegitimirajući zvanične Bošnjačke predstavnike u institucijama
sistema.“
Zaista bolesno poimanje jednog
nevladinog pokreta koji ima za cilj afirmaciju Bošnjačkih vrijednosti. SBK nije
nikakva prijetnja bilo kome, a kamoli legitimnim predstavnicima Bošnjaka. S
tim, da je evidentno da se najviše ljute oni čiji je legitimitet u
predstavljanju Bošnjaka veoma upitan, jer ga sigurno i nemaju. A da ne kažem
koliko je ovo teško palo onim „legitimnim“ Bošnjacima koji su do sada znali
uprtiti torbu, otići u Laktaše i dogovoriti prodaju države i sve sa punim
legitimitetom!
Ali ono što mi je najviše
zaparalo uši u prilogu FTV-a jeste sljedeće: „Nacionalna emancipacija i parainstitucije
odnos je što se dešava u bosanskohercegovačkom društvu, na tendencije iz
prošlosti koje imaju namjeru da se produžavaju i u budućnosti, na Balkanu i
cijeloj Evropi. Ovakve političke strategije stvaranja parainstitucija kroz
nacionalnu emancipaciju mogu postati velika prijetnja sigurnosti u
cijeloj Evropi, rečeno je na redovnoj sesiji Kruga 99.“
Kakva je parainstitucija SBK-a?
Koje tendencije prošlosti on nosi sa sobom? Kakva je prijetnja sigurnosti SBK-a
i ljudi koje sam pomenuo u gornjem dijelu teksta??? Ovo su zaista zlonamjerna plasiranja
Bošnjacima da su opasni po Evropu. Hadžem Hajdarević i Senadin su se, zarad
svojih ličnih interesa, stavili na stranu antibošnjačkih lobija koji Bošnjake
predstavljaju radikalnim i nepodobnim za Evropu, samo zato što je na čelu jedne
nevladinog pokreta Mustafa Cerić, inače bivši reisu-l-ulema.
Zašto SBK?
Naše Bošnjačke institucije kao
što je "Preporod", "VKBI" (ako znate šta je ovo uopšte), te
naši veliki akademici i moralisti u liku i djelu dr. Hafizovića, Neimarlije,
Hajdarevića, Lavića... po čemu možemo reći da su ove Bošnjačke institucije
žive, odnosno na osnovu čega možemo tvrditi da su pomenuti intelektualci nešto
doprinijeli u javnom životu Bošnjaka? Ovaj Kongres je došao da popuni prazninu.
Hoće li i on biti samo jedan broj ili popuna praznine vidjet ćemo!
Da je
Cerić osnovao svoju privatnu organizaciju, formom i suštinom, a SBK barem u
formi nije njegova privatna organizacija, trebali bi malo sačekati da vidimo
šta će čovjek uraditi... Da li bi trebali
jednog takvog čovjeka u liku i djelu bivšeg reisa Cerića poslati da igra šaha s
penzionerima, da ide u šetnju u planine i da se potpuno odrekne bilo kakvih
javnih nastupa i sl, a da našu sudbinu prepustimo Lavićima, Hajdarevićima,
Kazazima i raznoraznim krugovima sumnjivog cilja i namjere... To bi za nas
Bošnjake bila šteta i tragedija u istom vremenu. Da ljudi svjetskog renomea;
reisu-l-ulema 18 godina, u posljednjih deset godina je bio prvi u Bošnjaka i u
nacionalnom i vjerskom smislu, trebaju Bošnjacima, mislim svakako da trebaju i
da se nikako ne smije niti zaboraviti, niti zanemariti njegov ugled u BiH, a
posebno u inostranstvu, onom zapadnom i onom istočnom.
SBK
treba malo vremena da pokaže pravo lice, a tek onda imamo pravo pisati i
govoriti o privatnom projektu ovog ili onog.
Ključni
problemi u ovome svemu su Cerić i Zukorlić. Da oni nisu ovdje bili, Bog zna da
li bi se i jedna kamera pojavila i da li bi iko govorio o SBK. Niko nije
spomenuo niti jedan dio deklaracije, ciljeva ili načina djelovanja, jer su njih
dvojica samo bitni u ovoj priči. Da njih nema onda bi SBK, možda i bio
prihvatljiv.
Islamska zajednica i SBK-a
Evidentno je da Islamska
zajednica BiH pod vodstvom mr. Huseina Kavazovića se neće oglašavati za svaku
stvar i da će ona podržavati sve projekte od kojih svi ljudi imaju koristi, a
posebno Bošnjaci. Reisu-l-ulema je na pomenuti Kongres poslao svog izaslanika, a
gromoglasni aplauz je uslijedio nakon što je predsjednik SBK-a dr. Cerić posebno
istakao da je dobio poruku podrške od reisu-l-uleme mr. Kavazovića.
Ako reis Kavazović smatra da je
SBK loše rješenje i šteti ugledu Bošnjaka, smatram da je trebao to reći
Bošnjacima i pripadnicima svoje zajednice bez obzira na to šta će ko reći. Ako
dr. Cerić smatra da će kroz SBK-a i dalje biti reisu-l-ulema i prvi u Bošnjaka,
onda su Bošnjaci u ozbiljnoj krizi, a SBK podvala svima nama. Ali, ja sam
uvjeren i sve ove podastrte činjenice govore da je Islamska zajednica imala
dobrog reisa, a da ga je naslijedio potpuno relevantan i po mjeri čovjek u liku
mr. Kavazovića.
I na kraju...
Ako SBK bude kočničar razvijanju
IZ-a, ako aktuelni predsjednik SBK-a ne bude imao poštovanje prema aktuelnom
reisu-l-ulemi, ako SBK bude radio samo za interese pojedinaca, ako SBK bude
uvertira u neku političku organizaciju na čelu sa istim ljudima, ako SBK ne bude
radio posao zbog kojeg je osnovan...ja ću prvi biti protiv takve organizacija.
Međutim, sve do tada ću se boriti svim legitimnim sredstvima, da svi oni koji
su Bošnjaci samo zbog Bošnjačkih honorara prestanu biti zaštitnici Bošnjaka i
da svoju nafaku pronađu na drugom mjestu.
Također, SBK i njegovo rukovodstvo u idućem periodu trebaju i moraju dokazati da osnovna načela i principi zbog kojih je SBK-a i osnovan moraju biti prioritet djelovanja istog i da sve što je rečeno na 1. Kongresu mora biti ispoštovano. U protivnom, morat ćemo reći da su ovi današnji Bošnjački dušebrižnici bili u pravu.

Primjedbe
Objavi komentar