Tog ponedjeljka sam se našao u
sudnici općinskog suda u Bihaću, gdje sam želio prisustvovati (oslobađajućoj)
presudi jednog od simbola imamskog poziva Krajine, Nihadu ef. Imširoviću, koji
je na pravdi Boga optužen da je nenamjenski trošio novac dok je obnašao
funkciju predsjednika Medžlisa IZ-e Bihać. Ali, zajedno s nekolicinom prijatelja
sam bio šokiran kada je sutkinja izrekla jednu veliku neistinu „kriv je...“. Slušao
sam pomno obrazloženje presude i pokušao isključiti emocije i bio na kraju
šokiran. Osjećao sam se kao oni iz 1984. koji su došli podržati rahmetli Aliju
Izetbegovića i njegove prijatelje kada im se je sudilo u poznatom montiranom
procesu.
Piše: Nazif Horozović
Zašto je simbol?
Nihad ef. Imširović je u trenutku
početka agresije na Bosnu i Hercegovinu bio u Mostaru, na Ramazanskoj praksi,
pa je došao do Karlovca odakle je sa 620 ljudi, najboljim sinovima ove zemlje,
prešao preko okupirane teritorije, noseći „glavu u torbi“ želeći da da svoj
doprinos u odbrani jedine domovine. Više od 40 njegovih prijatelja su na tom
putu postali šehidi. Mnogi su Boga
molili da izađu i da se skrase tamo odakle je Nihad ef. i došao, ali je on
osjećao potrebu i obavezu da brani svoj narod i da bude na čelu sa ahmedijom
kao najboljim orjentirom Bošnjačkog naroda.
On je najbolji muallim po
postignutim rezultatima u vjerskoj pouci za djecu i odrasle u 1430. hidžretskoj
godini.
On je među prvim imamima koji su
završili Islamsku pedagošku akademiju, a kasnije i Islamski pedagoški fakultet,
osjećajući potrebu da i na takav način bude primjer ostalima koliko je značajno
biti obrazovan i školovan imam.
Kao predsjednik Medžlisa IZ-e u
mandatnom periodu 2002 – 2006. potpisao je odluku o kupovini zemljišta za
glavnu gradsku džamiju u centru grada Bihaća.
On je porodičan čovjek, oženjen
čestitom hanumom i otac troje djece od kojih je nastarija Amina drugi razred
medrese Džemaluddin ef. Čaušević.
Zbog svih ovih stvari može s
pravom ponijeti epitet „simbol“ imamskog rada i zalaganja.
Šta je „zgriješio“?
U prethodnom podnaslovu sam
spomenuo njegove zasluge koje su ga najviše „koštale“ da se protiv njega
pokrene sudski proces. Optužen je da je pronevjerio sredstva gradske džamije u
Bihaću i za taj novac kupio Passata za potrebe medžlisa IZ-e Bihać i uplatio
imamima penzijsko i zdravstveno osiguranje.
Za ovo je optužen i osuđen, a on
je jedan od prvih predsjednika medžlisa Islamske zajednice u BiH koji je
politici rekao „NE“, koji nije dozvolio da mu se miješaju u posao upravo oni
koji su od gradske džamije naknadno napravili ruglo i sramotu, a ona će, ako
Bog da, ponovo biti ponos svih muslimana ovog podneblja.
Početak gradnje gradske džamije
je bio otežan zbog imovinsko-pravnih odnosa, nije se nazirao skori početak, a
prilozi za gradsku džamiju su pristizali. Izvršni odbor Medžlisa IZ-e je
naložio Nihad ef. da „podigne kredit i kupi auto za potrebe Medžlisa IZ-e“. S
obzirom da je digao novac sa transakcijskog, a ne namjenskog računa (kako je
utvrdila Finansijska policija), nikakav prekršaj prema zakonu nije napravljen.
Istu ideju u vidu prijedloga je nedavno iznio zamjenik predsjedavajućeg
Skupštine USK-a Ivan Prša, koji je predložio da, neke kantonalne institucije
koje su u suficitu, posude novac Kantonalnoj bolnici da bi se izbjegle kamate i
niko takav prijedlog nije osudio, iako nije ni podržan jer ni jedna institucija
ne da svoje pare.
Velika finansijska kriza koja je
pogodila Medžlis nakon brojnih izdataka je znatno uticala i na imamske plate,
pa su njegove kolege redovno bile bez plata i uplata za penzijsko i zdravstveno
osiguranje. Također, digao je novac sa transakcijskog računa i uplatio
penzionoso i zdravstveno osiguranje, što je apsolutno u skladu sa zakonom.
Ono što je još skandaloznije da
je Nihad ef. osuđen na osnovu krivičnog zakona F BiH, član 242. u kojem se kaže
sljedeće: „Odgovorna osoba u pravnoj osobi koja kršenjem zakona ili drugog
propisa u Federaciji očito nesavjesno posluje pa time prouzrokuje znatnu
imovinsku štetu toj pravnoj osobi, kaznit će se novčanom kaznom ili
kaznom zatvora do tri godine.“
Revizijski izvještaj, predsjednik
Medžlisa, Muftija, predsjednik Inicijativnog odbora za gradnju džamije su
posvjedočili na tom istom Sudu da ni sa jednom konvertibilnom makrom nije
oštećen Medžlis IZ-e Bihać, gradska džamija niti bilo koje drugo pravno ili
fizičko lice.
Prema tome, prema članu krivičnog
zakona na osnovu kojeg je osuđen Nihad ef. nije ga bilo moguće osuditi, jer on
nije ništa otuđio, niti napravio bilo kakvu štetu, niti je prekršio zakon!
Ovo su našli za zlo i to, bez
imalo stida i srama, prezentirali javnosti. Međutim, očito je bilo da se mora
kazniti onaj ko je došao da brani ovu zemlju iako je bio van nje na samom početku
agresije. On je „kriv“ zato što će u samom centru Avnojevskog grada, pored
zgrada gdje su obitavali ličnosti sa najvećim vojnim ordenima JNA, sada stajati
jedna grandiozna građevina sa dvije munare, buduća Gradska džamija u Bihaću.
Vjerovatno je Nihad ef. „kriv“ i zbog toga što nije '92. otišao za Njemačku i
što se vratio u svoju zemlju i svoj rodni Bihać da ga brani. Vjerovatno je „kriv“
što ima uzornu porodicu, adekvatno obrazovanje i što se nesebično zalaže da
svojoj profesiji postavlja visoke standarde. A ponajviše je „kriv“ zbog toga
što određeni moćnici nisu mogli preko njegovih leđa pokazati i što nisu mogli
manipulisati Islamskom zajednicom.
(Ne)časna uloga medija
Veoma nečasnu ulogu u ovom
procesu su odigrali mediji na čelu sa Federalnom TV, Dnevnim Avazom,
Oslobođenjem, US novinama „Krajina“ i drugima.
Pisali su da je Nihad ef. osuđen
na dvije godine, a u presudi stoji osam mjeseci. Nisu objavili službeni demant
Medžlisa IZ-e Bihać u kojem se, između ostalog, kaže: Revizorskim izvještajem kojeg je ustanovila
revizorska kuća utvrđeno je da nijedna marka koja je uplaćena u korist gradske
džamije nije potrošena u bilo koje druge svrhe osim za izgradnju gradske
džamije.
Imali smo priliku čitati razne
intervjue koji govore o malverzacijama i navodnoj ugroženosti nekih imama, koji
optužuju sve samo sebe ne i koji se javnosti u BiH predstavljaju kao istaknuti
imami, a u svome narodu su prezreni i odbačeni, pa onda i u matičnoj
instituciji – Islamskoj zajednici. Njihov nerad najbolje govori o njima samima!
Sramna je manipulacija
informacijama da je džamija oštećena sa šezdeset hiljada KM, što apsolutno nije
tačno. Interesantno je bilo da su svi prenosili njegovu sliku s ahmedijom, jer
je ona ta na koju se u stvari udara i na koju se želi ljaga baciti, a lice
imama je bilo u drugom planu.
Da Nihad ef. i njegova porodica
ni jedno iskušenje nisu doživjeli dovoljno bi im bilo da su preživjeli i
podnijeli neutemeljeno i lažno pisanje i govor pomenutih medija.
Sud je uvijek u pravu?!
Momčilo Perišić je oslobođen. Ima
li ijedan Bošnjak i Hrvat koji smatraju da je to PRAVDA? Naprotiv, svakome je
jasno i o tome svi govore da je to učinjeno kao protuvrijednost oslobađanja
generala Gotovine. Oslobođen je da se ne bi stavljalo na teret Srbiji da je
bila agresor u BiH, a bila je. Međutim, ako slijepo vjerujemo sudu trebamo
znati da Srbija nije bila agresor na BiH. Predlažem onim medijima koji kažu:
„Sud je rekao svoje!“ da u idućem broju „Krajine“ napišu: Niko neka ne priča
ništa ptoriv Srbije, jer Sud i to Haški je utvrdio da Perišićeva vojska nije
izvršila agresiju na BiH.
Ako Sud u Tuzli osudi silovatelja
maloljetne retardirane djevojčice na minimalnu kaznu, zar ja kao građanin nemam
obavezu da dignem svoj glas protiv nepravednog suđenja.
Desilo se da je Sud u Bihaću
napravio presedan u sudskoj praksi, da se kazni onaj koji nije kriv ni za kakve
malverzacije, niti je bilo čime oštetio bilo šta. Naša moralna i ljudska
obaveza je da se suprotstavimo i na legalan način prozovemo odgovorne
institucije, ako ne rade svoj posao.
Riječ dajemo sudskoj vlasti i
Islamskoj zajednici
Ako Sudska vlast u USK-u želi
biti profesionalna kao što nam je dokazala bezbroj puta, neka bude i u ovom
slučaju i neka javnosti bez imalo pritiska obrazloži u drugostepenom postupku zašto
je to „kriv“ Nihad ef. Imširović kada je u pitanju ovaj slučaj o kojem pišem?
Pravnom fakultetu u Bihaću i
drugim institucijama koje se bave istraživanjem montiranih procesa predlažem da
ovaj slučaj uzmu kao urnek za tu oblast. Dobio sam informaciju da će jedan
Bišćanin pisati magistarski rad na temu „montirani procesi“ i da je glavna
građa njegovog rada presuda Nihadu ef. Imširoviću.
Islamskoj zajednici upućujem apel
da ne ostavlja na cjedilu svoje službenike i da svoju čast i ugled brani na sve
moguće načine. Svi imami sa prostora Medžlisa IZ-e Bihać, osim jednog, su
svojim potpisom dali bezrezervnu podršku svom kolegi. Bihaćki muftija, Hasan
ef. Makić, je lično posjetio Nihad ef. nakon presude dajući mu podršku s punim
znanjem o kakvom sudskom procesu je riječ. Njegove džematlije na čelu sa
džematskim odborom su mu dali bezrezervnu podršku. Aktiv vjeroučitelja,
profesori Bihaćkog univerziteta i velika većina Krajiške javnosti je svjesna o
čemu se radi. S toga, nadam se da je ovo dovoljan svjedok Islamskoj zajednici
da se angažira i ponudi punu pravnu i svaku drugu pomoć svom odanom službeniku
u svrhu zaštite digniteta Islamske zajednice. I sam reisu-l-ulema, mr. Husein
ef. Kavazović, koji je u potpunosti involviran u ovaj slučaj kao član
disciplinske komisije Rijaseta, u prethodnom periodu je mogao vidjeti s kakvim je
(ne)ljudima Nihad ef. imao posla.
Nekome je samo nebo granica, a u
tjeranju pravde Nihad ef. neće stati dok god postoji viša instanca
ovozemaljskih sudova. A na Sudnjem danu se teško onima koji su ganjali svoje
ovosvjetske interese na račun ponosa i časti drugih ljudi.
„I sve po zakonu, tu su paragrafi pa zagrabi pošteno i za v(j)eru
i za nev(j)eru.“
Tekst je objavljen u Preporodu od 15.03.2013.
Tekst je objavljen u Preporodu od 15.03.2013.

Primjedbe
Objavi komentar