Kao i pred svaki Ramazan, ljudi se i psihički i svakako
drugačije pripremaju za Ramazan. Pa i oni koji ne poste i kojima Ramazan ništa
ne znači, i oni barem komentarišu dolazak tog najodabranijeg mjeseca u godini i
najposebnijeg perioda u kome se kroz razne aktivnosti i djela slavi Allah,
dž.š.
Tako je bilo i ove 1434. hidžretske godine. Najviše komentara je izazvala
činjenica da je dan dug, da je ljetni period i da će se teško postiti. Isto
tako, dobar dio klanjača je priželjkivao mišljenje Rijaseta IZ-e da se teravija
i zvanično klanja osam rekata.
Piše: Nazif Horozović
Sa druge strane, sa neopisivom sjetom sam promatrao
obilježavanje Ramazana u Turskoj i nekim arapskim zemljama. Posebno me
fascinirao primjer iz jednog turskog grada gdje se kompletna glavna gradska
ulica bila prostrta stolovima i stolicama u jedan red, gdje su stanovnici tog
grada i ulice iftarili zajedno da bi se bolje upoznali i da bi proveli zajedno
mubarek trenutke iftara. Policija je u tom istom gradu umjesto kazni i
klasičnih kontrola, što je njen posao, u kasne sate dijelila sehure vozačima,
koji nisu krili svoje oduševljenje i zadovoljstvo.
Na samom početku mjeseca Ramazana Bošnjaci su stidljivo
pokazivali svoj vjerski identitet i kao da su se prepali Ramazana i šejtanovih
došaptavanja prije Ramazana da će biti veoma teško i postiti i klanjati i biti
pokoran ove godine. Međutim, odjednom je nešto „puklo“ među Bošnjacima i sve je
zaživjelo. Ramazanski dani su bili osvježavajući za mnoge postače, osim onih
postača koji su radili veoma teške i iscrpne poslove, a noći su bile
blagoslovljene i posebno inspirativne. Odjednom su naši trgovi i javna mjesta
postali poprište iftara, namaza i javnih okupljanja poslije teravih namaza.
Mnogim turistima je Ramazan u Bosni i Hercegovini postao pravi merak i lijepo
su se osjećali posmatrajući razne aktivnosti bh muslimana.
Ramazanski namaz i učenje Kur'ana
Bilo je primjetno
da se u skoro u svim džamijama u BiH broj klanjača u dnevnim namazima i
teravih-namazima povećao i da je broj vjernika na mukabelama bio u porastu u
poređenju sa prošlim godinama. Razloga je mnogo; godišnji odmori, školski
raspusti, dolazak bh dijaspore... ali i pored ovoga, ja duboko vjerujem i imam
za to dokaze da su i Bošnjaci koji žive u svojoj domovini ove godine bili aktivniji
na namazima i mukabelama. Neke džamije i mukabele koje sam posjećivao nisam
gledao samo ona ista lica od prošle godine, već i neka nova lica koja su
posebno zračila. Na teravih-namazima je bio lijep odziv, pogotovo u većim
gradovima. Mukabela je bosanski duhovni proizvod kojeg ne nalazimo u drugim
muslimanskim zemljama na ovakav način ili barem meni nije poznato. Pogotovo je
pozitivno u svemu ovome da se svake godine inovira i čini zanimljivijim sve što
se nudi vjernicima za vrijeme mukabele. Tako imamo gradske mukabele; travnička,
sarajevska, zenička... Imamo hafiske mukabele koju uče samo hafizi Časnog
Kur'ana u skoro svakom većem gradu u BiH od Bihaća preko Travnika, Zenice,
Tuzle, Sarajeva, Mostara i drugih gradova. Imamo tzv. ženske mukabele na kojima
samo prisustvuju žene; žene uče i slušaju učenje Kur'ana. Isto tako postoje
mukabele nakon tri namaska vakta; sabahska mukabela (najpoznatija je u Begovoj
džamiji u Sarajevu), podnevska i ikindjska mukabela. Ono što, također,
zaživljava jeste tzv. dječija mukabela gdje su učesnici te mukabele djeca i
polaznici mekteba. Za mene lično, najljepši doživljaj mukabele je ona kod
hafiza Sulejmana Bugarija u Bijeloj džamiji u Sarajevu, koji proučene ajete iz
Kur'ana protumači i objasni na sebi svojstven način. Te mukabele su pune
pozitivizma, poleta, iskrenosti, vjere, elana, energije i svega što nama danas
treba. Da, one traju nekada i po dva sata, ali su odmor za dušu u svakom
smislu. Zadnji dan mukabele je i dova koja posebno razgaljuje srca i duše.
Bilježi se u jednoj predaji da je Allahov Poslanik, a.s.,
došao i vidio grupu ashaba okupljenih u džamiji, pa ih upita: Zašto ste se
okupili? Da spominjemo Allaha i zahvaljujemo Mu! – odgovoriše. Muhammed, a.s.,
im na to reče: „Sada mi je došao Džibril, a.s., i obavijestio me da se Allah,
dž.š., s vama ponosi pred melekima.“ Oni koji uče Kur'an i koji ga ne uče,
razlika između njih je kao razlika između živog i mrtvog čovjeka, a učenje
Kur'ana u našim kućama je poput svjetiljki na nebesima. Sve su ovo različite
predaje o vrijednostima učenja Kur'ana. Ono što mene posebno zadivljuje i
raduje jeste da je naša velika kuća zvana Bosna i Hercegovina u mjesecu
Ramazanu svijetlila Kur'anom, mirisala na Kur'an i bila živa s Kur'anom. Allah,
dž.š., neće zaboraviti ni kuću ni ukućane koji se druže s Kur'anom, a u ovom
slučaju je to ova zemlja i njeni stanovnici. Zar nismo primijetili koliko je
zlo negativizma i podjele bilo manje u Ramazanu? Nekako je jačina i snaga
Kur'ana ušutila brbljivce i one koji su možda i htjeli vjernicima pokvariti
ugodne trenutke učenja i slušanja Kur'ana.
Bošnjački iftari
Ova godina Ramazana je bila prepoznatljiva po iftarima na
kojima su se ljudi sretali, družili i posebno ugodno osjećali. To su uglavnom
bili iftari na otvorenom i sa velikim brojem ljudi. Od iftara koji su bili na
ulicama gradova, javnim trgovima, dvorištima džamija i drugih privatnih i
javnih ustanova. Gradovi sa većinskim Bošnjačkim življem bi zanijemili u
vrijeme iftara.
Iftari koje su priređivale nevladine organizacije i
Bošnjački pokreti. Svjetski Bošnjački kongres (SBK) i Bošnjačka nacionalna
fondacija (BNF) su organizirali veoma posjećene i ugodne iftare u biranim
gradovima gdje Bošnjaci žive. Zagreb, Bihać, Srebrenica, Sarajevo, Plav,
Prizren, Skoplje, Sjenica, Novi Pazar i
dr. posebno je bilo lijepo pratiti dešavanja među Bošnjacima na Kosovu i
Makedoniji, koji su bili obradovani posjetom dragih gosta dr. Mustafom ef.
Cerićem i muftijom Muamer ef. Zukorlićem. Uoči iftara u Srebrenici, zakopan je
kamen temeljac Bošnjačkom kulturnom centru u Srebrenici, gdje će većinski
investitor biti Mešihat IZ-e u Srbiji.
Naša braća iz Turske, tačnije općina Bajrampaša je i ove
godine u sklopu projekta „Ramazan na Balkanu“ organizirala konvoj koji je
putovao od općine do općine u nekoliko gradova BiH i susjednih zemalja i
priredio nekoliko nezaboravnih iftara. Jedan od tih je i iftar pred zgradom
Vijećnice u Sarajevu gdje je prema pisanjima medija bilo oko tri hiljade ljudi.
Isto tako, ambasada Kraljevine Saudijske Arabije je organizira nekoliko
omladinskih iftara po BiH.
Omladinski iftari su bili posebno dragocjeni u ovom
Ramazanu. Slike sa tih iftara su bile tako upečatljive i jake da su svakog
dobronamjernog čovjeka ostavljale bez komentara. Ta mlada, neiskvarena,
neuprljana lica su sa osmjehom i licima punim nade i optimizma dočekivali
iftare zajedno. Omladinski iftar u dvorištu Istiklal džamije u Sarajevu, u
Bosanskoj Dubici, na Islamskom pedagoškom fakultetu u Bihaću, Behram-begovoj
medresi u Tuzli, Ilijašu, u haremu Bijele Džamije u Visokom, u Tešnju, Prozoru,
Mostaru i drugim bh gradovima. Takvi iftari bi bili popraćeni prigodnim
vaz-i-nasihatima, sportskim aktivnostima, učenjem Kur'ana, izvođenjem ilahija
itd. druženja bi se završavala uz zajedničko klanjanje sabah namaza.
Za mene je veoma pozitivna pojava da su neke političke
stranke organizirale iftare za velike mase. Da, nećemo ulaziti u namjere
organizatora, ali smatram da sve što je dobro i pohvalno treba podržati i
poticati, bez obzira ko to radio iskreno, a ko u ime nekih ovosvjetskih motiva.
Fascinirajući je iftar na centralnom trgu u Visokom, gdje je prisustvovalo
skoro tri hiljade ljudi, iftar u Cazinu na kome je bilo oko dvije hiljade
ljudi, u Sarajevu, Travniku, Zenici, Mostaru, Tuzli i drugim gradovima.
Iftari za posebne zvanice i za obične ljude bili su dio
naše Bošnjačke svakodnevnice, hvala Allahu. Ono što me je zadivilo jeste da je
prvi čovjek Islamske zajednice reisu-l-ulema Husein ef. Kavazović imao dva
iftara koja je želio posebno istaći. To su iftari u Banjaluci i Foči. Ta dva
hrama Bošnjačke kulture gdje su usljed agresije postali manjinski gradovi u
kojima žive Bošnjaci. To je primjer hvale vrijedan, jer organizirati iftar u
Sarajevu, Tuzli, Zenici ili Bihaću za reisu-l-ulemu nije nikakav poseban
događaj. Poseban događaj je napravio upravo u ova dva grada da pošalje jasnu i
nedvosmislenu poruku: Bošnjaci nisu odustali ni od Banjaluke i njene Ferhadije,
ni od Foče i njene Aladže.
Pozivam vas da se samo zamislite i sebi predstavite
količinu koncentracije Božije milosti na iftarima širom Bosne i Hercegovine.
Koliko je se hair-dova proučilo, iskrenih selama nazvalo, lijepih emocija
razmijenilo. Zar stvarno mislite da su ovogodišnji Bošnjački iftari kod Allaha
besmisleni i nevažni?! Da li neko ima hrabrosti da tako misli?!
Noćni namazi i mubarek noći
Ono što u posljednjim godinama prerasta u tradiciju i bh
muslimana jesu noćni namazi u vrijeme Ramazanskih noći i mimo njih. Posebno se
to ističe u zadnjih deset noći. Ove godine je to bilo posebno lijepo. Prizori
sa raznih zajedničkih namaza koji su zabilježeni su fascinantni.
Posebno je bilo lijepo za 27. noć kada su i prolazni
putevi ispred džamija bili blokirani klanjačima. Kroz Baščaršiju se nije moglo
proći, jer džamija i harem Begove džamije su bili premali da prime sve one koji
su tu noć došli na teravih-namaz i program upriličen povodom te noći, pa je
jedan dio vjernika klanjao na ulici ispred Begove džamije. Svaku večer je jedan
broj turista stajao ispred džamije i promatrao namaz u toj džamiji, a bilo je i
primjera kada se ljudi nisu mogli oteti tom prelijepom dojmu, pa su pristupali
namazu, iako prethodno nisu imali namjeru obaviti namaz niti su ikada prije
obavljali bilo kakav namaz osim bajrama.
Fascinantno je bilo i u Novom Pazaru, gdje je nekoliko
desetina hiljada ljudi ispunilo trg Gazi Isa-beg Ishaković i klanjali noćni
namaz. Slike sa tog noćnog namaza su obišle svijet, ali i dale jedan snažan
pečat snazi vjere koja vlada među Bošnjacima u Sandžaku.
U Bihaću je sedmu godinu za redom upriličen cijelonoćni
program u dvorištu Islamskog pedagoškog fakulteta gdje je veliki broj, do ove
godine nezapamćen, prisustvovao cijelonoćnom programu kroz noćni namaz, učenje
Kur'ana i zikr.
Nema gdje nije bilo puno, radosno i lijepo. Učenje
Kur'ana, prigodni vaz-i-nasihati, ilahije, zikr, namaz i druženja su obilježile
ovaj Ramazan, a posebno 27. noć. „Namaz je nur - svjetlost“ kako kaže naš
Miljenik, a.s., pa vas sviju pozivam da razmislite, dragi čitatelji, koliko je
nura ovaj Ramazan unio u naša srca, duše, lica, pa i naše ulice, trgove,
dvorišta i džamije?! S koliko je nura obasjao ovu našu zemlju u kojoj živimo. Zar mislite da je to
beznačajno ili potpuno nebitno? Nemojte tako misliti, jer je nur dar Božiji
darovan posebnim Njegovim stvorenjima, a ove godine, ubijeđen sam, Bošnjaci su
bili posebno darivani ovim nurom, jer se to osjetilo u svakom uzdahu, pogledu i
treptaju oka.
Mediji kroz Ramazan
Ove godine je i Ramazanski program bio veoma šarolik,
interesantan i koristan. Da, bilo je ponavljanja, iritantnih nastupa,
neprosfesionalizma... ali je bilo dosta ljubavi, ljepote i dobrote u
Ramazanskom programu. Gotovo sam siguran da je kod većine domaćinstava prije
samog iftara i u toku njega bio upaljen radio ili televizija, gdje su se
slušali i gledali Ramazanski programi.
Posebno su bili značajni i hvale vrijedni prilozi o
Ramazanu u Sarajevu i BiH iz perspektive stranih novinskih kuća i agencija.
Posebno mi se dojmilo predstavljanje Ramazana u Sarajevu agencije Tanjug, gdje
naši istočni susjedi veoma pozitivno i afirmativno govore o Ramazanskom duhu u
Sarajevu. Isto tako, agencija Anadolija je obišla rudare postače, povratničke
džemate i pravila priče o običajima muslimana u BiH u Ramazanu.
Ramazanski savjeti, vaz-i-nasihati, ilahije, recitali,
životna iskustva, kulinarski recepti i drugi detalji su obilježili Ramazanski
program na medijima u BiH. Kao i svake godine, Javni servisi su bili ti koji su
najmanje vodili brigu o Ramazanu. FTV je imala sehurski program od sat i nešto
prije sabaha i to su bile samo reprizni prilozi i reportaže od prethodnih
godina, dok državna BHT1 i RTRS nisu imali apsolutno nikakvog Ramazanskog
programa izuzmemo li prijenos programa 27. noći iz Begove džamije u Sarajevu.
A povratnici?
Ono što ove godine nismo položili u Ramazanu jeste
sinhronizovana i planirana masovna posjeta našim povratničkim džematima. Ako
smo imali prilike posjetiti povratničke džemate, posebno po RS-u, primijetili
smo da odudaraju od onih u F BiH. Mali broj ljudi, uglavnom starijih, nikakvi
posebni programi, sivilo i tamnina se nadvila na našim povratničkim džematima.
Posebno ih je obasjavala radost kada im u goste dođe nekoliko ljudi i napuni im
prvi saff. Tada su se osjećali posebno važno i značajno. Smatram da bi
muftijstva IZ-e sa sjedištem u F BiH trebali pripremiti poseban program posjeta
džematima i medžlisima sa velikim brojem gostiju, da se ode u povratničke
džemate, da se naprave zajednički iftari i postiftarski programi, da ti ljudi
osjete da mislimo na njih i u ovom lijepo mjesecu. Prelijep ambijent ove godine
je priredio Medžlis IZ-e Sarajevu u Kolobari-hanu sa hafizom Sulejmanom
Bugarijem i njegovim gostima. Međutim, zamislite da deset takvih programa
organizujemo u Foči, Višegradu, Rogatici, Srebrenici, Doboju, Prijedoru,
Kozarcu, Livnu, Stocu i drugim gradovima u kojima su Bošnjaci manjina, kakvu bi
radost priredili našoj braći i sestrama u povratničkim džematima.
To su ti mravi...
Ovim tekstom želim samo potvrditi osjećaj, da je ovo
jedan od najljepših Ramazana u mom životu i ni malo ne sumnjam da će idući, ako
Bog da, biti još ljepši. Ono što čini Ramazan lijepim su namazi u džematu,
učenje Kur'ana i mukabele, noćni namazi, zajednički iftari i pozitivna
atmosfera koja dominira tim aktivnostima. Posebno mi je značajno promatrati
Bošnjake koji su poput vrijednih mrava marljivo radili i koristili blagodati
ovog blagoslovljenog mjeseca. Kada bi nam se
omogućilo da se uzdignemo iznad
BiH, mogli bi se u to i uvjeriti. Neko trči i priprema iftar, neko hiti na
namaz, neko uči i sluša učenje Kur'ana, neko sluša vaz, neko pomaže nekome... kako
li je lijep taj rad u ime Allaha, koji je, barem privremeno, u sjenu stavio sve
naše razlike, podjele i nesuglasice, te sve naše anomalije i probleme sa kojima
živimo. Kako li je samo srcu drago kada se uvjeri u prisutnost Božije milosti i
Njegove nepregledne dobrote na koju nam ukazuje i dariva nas njome.
Bošnjaci su u ovom Ramazanu položili ispit, a da je tako
dokazat će u oktobru, ako Bog da.
Napomena: Tekst je objavljen na Rijaset.ba, Bosnjaci.net, Akos.ba i SBK.eu.com

Primjedbe
Objavi komentar