Zašto sam protiv kandidature dr. Mustafe Cerića za člana predsjedništva BiH?

Izuzetno cijenim lik i djelo dr. Mustafe Cerića. Vrijeme će pokazati koliko su njegovi stavovi i stavovi Islamske zajednice koje je predvodio u presudnim momentima bili značajni za Bošnjake i Bosnu i Hercegovinu. Sama činjenica da je Islamsku zajednicu predao svom nasljedniku mnogo jaču, snažniju i ugledniju od one Islamske zajednice koju je preuzeo potvrđuje da je bio uspješan i kao reisu-l-ulema, bez obzira što sada mnogi to negiraju i opovrgavaju.

Međutim, priča oko njegove kandidature za člana predsjedništva me nije ni malo obradovala. Zašto?


-          Zato što mislim da je on i previše uložio u sebe da bi na kraju dobio šamar od vlastitog naroda. Narod njega ne želi u politici, već na čelu projekata koje je započeo preko SBK-a, BANU-a, BNF-a i drugih veoma dobrih i kvalitetnih ideja koje su u povoju.
 
-          Zato što ambijent u kojem se kandiduje nije sazrio za njega. Njega su mediji napravili najgorim i i ogroman broj ljudi, preko 80 % sa kojima sa razgovarao cijene dr. Cerića ali se protive njegovoj kandidaturi. Dobiće izuzetno malo glasova (10% maskimalno), i da će ga mediji u predizbornoj kampanji „samljeti“, a Islamska zajednica ga neće podržati.

-          Zato što njegovom kandidaturom Fahrudin Radončić je član predsjedništva, što bi bio veliki udarac za Bošnjake. Ne mislim da je Bakir Izetbegović dobar i kvalitetan i mislim da se i on ne bi trebao kandidirati. Mi trebamo člana predsjedništva kao nestranačku ličnost koja će nas sviju okupljati. To može biti dr. Ferid Muhić, dr. Ejup Ganić i dr. Bakirovi potencijalni glasači su i Cerićevi, što bi značilo .

-          Zato što je imao neizbrisiv trag u afirmaciji Islamske zajednice i da je šteta da ga ljudi pamte kao propalog političara a ne kao reisu-ulemu.

-          Zato što stranačke mašinerije urade čudo. Nisu strane priče prepravljanje listića, dodavanje osoba na listiće i pravljenje listića nevažećim. Cerić protiv sebe ima sve; stranke, medije i međunarodnu zajednicu.

-          "Okušati" u političkoj areni se mogu oni koji nisu izgradili neki poseban autoritet i na koji nisu imali neku aman zapaženu ulogu. Mnogi „autoriteti“ su se okušali i doživjeli debakl. Okušati je termin i praksa koju mogu priuštiti sebi samo neozbiljni ljudi. A ozbiljni ljudi moraju imati veoma jaku bazu i sve što garantuje uspjeh na izborima.

-          Imam izuzetno visok respekt prema Ceriću, ali ovo što sada hoće mislim da to prije svega njemu šteti, a onda vjerovatno i svima nama koji će ga vjerovatno braniti.

-          Isto tako, što je vjerovatno najvažnije, što će nakon njegove kandidature na političku poziciju, sve institucije koje su oformljene u posljednje vrijeme postati propolitičke i da će se veliki broj ljudi iz njih povući. Zašto? Zato što će ti ljudi svi raditi u njegovom štabu, što će propagirati one političke ideje koje on baštini.... Nakon kandidature SBK, BNF, BANU su prošlost!


Iako sam i sam član SBK-a i smatram da je to veoma dobar i kvalitetan projekat, prije godinu i više sam napisao jedan tekst pod nazivom „Zašto DA Svjetskom Bošnjačkom Kongresu“ i u tom tekstu sam rekao sljedeće: „Ako SBK bude kočničar razvijanju IZ-a, ako aktuelni predsjednik SBK-a ne bude imao poštovanje prema aktuelnom reisu-l-ulemi, ako SBK bude radio samo za interese pojedinaca, ako SBK bude uvertira u neku političku organizaciju na čelu sa istim ljudima, ako SBK ne bude radio posao zbog kojeg je osnovan...ja ću prvi biti protiv takve organizacija.

I kao član SBK-a i kao običan čovjek, ja sam PROTIV kandidature dr. Mustafe Cerića na mjesto člana predsjedništva BiH.

Primjedbe

  1. mustajbeže samo naprijed ako nam allah tebe podari za vodju možda nam se i smiluje a i mi de promjenimo i da osnuješ stranku bit češ još jači i ti a bogami i mi imaš sve predispozicije za lidera a sam muslimanski narod je gladan poštenja i istine kojeg više na ovim prostorima odavno nema.još nešto vodju nebira politička mašinerija nego bošnjačka gladna i bijedna sirotinja.ceriču jedino se svi tebe boje i vlasi i balije pa samo naprijed kandiduj se,i inšallah pobjeda je tvoja.samo iskreni mogu do cilja a ti si jedan od iskrenih.

    OdgovoriIzbriši

Objavi komentar